У житті кожної людини сон має велике значення, оскільки є одним з основних джерел, з яких організм людини може отримати додаткові сили.

Багато людей, навіть не замислюються про те, що достатньо відпочивши під час сну, людина згодом краще працює, займається спортом та й взагалі веде активний спосіб життя і займається різними справами.

Дуже часто, людина, яка не відпочила необхідну кількість часу (зазвичай це 8-9 годин сну), зранку виглядає «розбитою» та роздратованою, немотивованою та неенергійною. Все це стає наслідком, насамперед того, що під час сну в організмі відбуваються процеси, про які багато хто навіть не здогадується.

ЯКІ Ж ПРОЦЕСИ ВІДБУВАЮТЬСЯ ПІД ЧАС СНУ?

Багато з нас чули про різні гормони, які в тій чи іншій мірі впливають на стан здоров’я. Що ж це за гормони?

Насамперед, якщо мова зайшла про сон, один з найголовніших гормонів, який так і називають - «гормон сну» - це мелатонін. Цей гормон утворюється з серотоніну (так званого «гормону щастя»). Серотонін, в свою чергу, утворюється з незамінної амінокислоти L-триптофану, яка сприяє покращенню сну та хороший настрій. Під час клінічних досліджень було з’ясовано, що вночі L-триптофан дозволяє нормалізувати якість сну і його тривалість, а вдень захищає та запобігає перенапруженню. Слід зазначити, оскільки L-триптофан є незамінною амінокислотою, тобто не синтезується в організмі, його надходження в організм ззовні у вигляді їжі, або у вигляді добавки має бути обов’язковим.

Що стосується властивостей мелатоніну, вони полягають в тому, що він захищає організм від стресу, депресії, порушень обміну речовин, уповільнює процеси старіння. У дорослої людини за добу синтезується близько 30 мкг мелатоніну, а його концентрація в крові в 30 разів більша вночі аніж вдень. Також зазначимо, що максимальне значення його концентрації відбувається приблизно з опівночі до 5 години ранку. І пам’ятайте мелатонін любить темряву і тишу, тому для повноцінного вироблення гормону треба спати без світла та інших зовнішніх подразників.

Водночас, треба зупинитись на властивостях серотоніну. Як було зазначено вище, цей нейромедіатор називають «гормоном щастя», який відповідає за емоційний та душевний комфорт. Саме йому ми зобов'язані відчуттям піднесеного настрою. Він сприяє підвищенню працездатності, стимулює активність і навпаки – знижує агресію і дратівливість, усуває відчуття страху та тривоги. Ось чому сон такий важливий та необхідний. Якщо вночі ви мало спали, достатньої кількісті серотоніну в організмі буде не вистачати. Саме тому, після безсонної ночі, ми відчуваємо себе розбитими та знервованими.

ОСЬ ДЕКІЛЬКА ПОРАД, ЩОБ ВИСИПАТИСЯ І ВІДЧУВАТИ СЕБЕ З САМОГО РАНКУ БАДЬОРИМИ І ЕНЕРГІЙНИМИ.

Насамперед, треба дотримуватись режиму і щодня використовувати декілька порад, які пропонують спеціалісти:

  • перед тим, як піти спати, займіться чимось заспокійливим (за годину – півтори), припинить активну розумову діяльність, почитайте «легку» книгу. Треба пам'ятати, що перед сном краще прибрати ярке світло, щоб не активізувати нашу нервову систему.
  • провітріть приміщення, свіже повітря сприяє не тільки спокійному сну, але й зміцнює імунітет. Краще, навіть, перед сном прогулятися на свіжому повітрі – це по перше – ідеальний спосіб розслабитися, по друге – тримає тіло та м’язи в тонусі, по трете – сприятиме легкій втомі, і пришвидшенню «відходу» ко сну.
  • треба привчити себе лягати спати приблизно в один і той самий час. Бажано лягати спати до півночі.
  • також важливо вранці вставати в один і той самий час, це вкрай важливо, оскільки таким чином, ми зможемо виділяти для сну однаковий час і не зміщувати біологічні ритми організму\
  • приймати їжу не пізніше, аніж за 2,5-3 години до сну, і в невеликих кількостях.
  • не лягати спати голодним.

Розуміємо, що кожен з вас багато разів чув і знає всі ці поради та на жаль не завжди їх дотримується, але варто лише почати, і ви помітите велику різницю у вашому самопочутті.

Також вранці, при пробудженні, візьміть в звичку випивати склянку простої очищеної води ( бажано теплої і з лимоном), оскільки це сприятиме запуску багатьох процесів в організмі після нічного відпочинку і налаштує його на правильне функціонування протягом дня.

Але на жаль, стрімкий ритм життя диктує нам свої правила. І зазвичай, тих порад, які були перелічені вище, не завжди вдається дотримуватись. Це стає наслідком того, що порушується режим дня: стресові ситуації на роботі і дома, несвоєчасний прийом їжі, відсутність прогулянок та неможливість бувати на свіжому повітрі - зумовлюють те, що ввечері замість заспокоєння організм «випромінює» негатив. Тому додамо ще одну пораду від німецького виробника вітамінно-мінеральних комплексів ТМ Orthomol, якою обов’язково треба скористатися. А порада дуже проста – зверніть свою увагу на вітамінно-мінеральний комплекс Orthomol Nemuri, призначення якого, саме проблеми зі сном. В даному комплексі містяться всі необхідні поживні елементи, які необхідні для якісного і повноцінного сну – це мелатонін, L-триптофан, екстракти меліси, хмелю, зеленого чаю, ніацин, магній, теанін, гліцин, які заспокоюють та розслабляють організм людини, допомагаючи вирішити проблеми зі сном.

вітамини ортомол для сну